РЕГИСТРИРАНИ 175 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 92.693, ОЗДРАВЕНИ 365 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 90, Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар – 4, Прилеп – 4, Струмица – 4, Ресен – 4, Велес – 3, Струга – 3, Битола – 2, Гевгелија – 2, Виница – 2, Штип – 1, Берово – 1, Кичево – 1, Неготино – 1, Делчево – 1,  Крушево – 1, Свети Николе – 1.  
Регистрирани се 365 оздравени пациенти од:Скопје – 288, Велес – 10, Прилеп – 7, Куманово – 7, Гостивар – 7, Штип – 7, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Виница – 3, Кратово – 3, Кичево – 3, Тетово – 2, Дебар – 2, Берово – 2, Богданци – 2, Пехчево – 2, Охрид – 1, Битола – 1, Кавадарци – 1, Ресен – 1, Радовиш – 1, Пробиштип – 1, Крушево – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Неготино – 1.

Починати се седум лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 43г), и по еден од Охрид (83г), Штип (79г), Тетово (67г), Берово (80г) и Велес (74г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 1.733 теста се преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-204, Биотек-159, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина-182, лабораторија Лаор–283, МАНУ-64, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-13, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 196, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0. Во земјата, досега, се направени вкупно 456.341 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 40.414, активни 4.249• Куманово 5.200, активни 365• Тетово 5.114, активни 323• Прилеп 4.561, активни 162• Гостивар 3.624, активни 203• Штип 3.502, активни 121• Битола 3.231, активни 171• Велес 3.100, активни 261• Охрид 2.820, активни 371• Кавадарци 2.604, активни 341• Струмица 2.535, активни 262• Струга 2.214, активни 159• Кочани 1.722, активни 70• Кичево 1.719, активни 127• Свети Николе 1.080, активни 35• Гевгелија 995, активни 102• Неготино 966, активни 85• Дебар 766, активни 93• Ресен 742, активни 99• Крива Паланка 724, активни 42• Радовиш 707, активни 51• Делчево 619, активни 178• Берово 594, активни 41• Пробиштип 507, активни 37• Виница 491, активни 31• Валандово 325, активни 11• Македонски Брод 246, активни 12• Демир Хисар 244, активни 6• Кратово 230, активни 25• Богданци 225, активни 25• Крушево 208, активни 26• Демир Капија 207, активни 39• Македонска Каменица 190, активни 17• Пехчево 183, активни 11• Дојран 84, активни 6 случаи.

Сподели на:

Related Posts