РЕГИСТРИРАНИ 325 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 92.518, ОЗДРАВЕНИ 479 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 151, Тетово – 27,  Кавадарци – 17,  Охрид – 16,  Велес – 14, Куманово – 13, Делчево – 11,  Битола – 9, Струга – 9, Гевгелија – 8, Гостивар – 6, Демир Капија – 6, Штип – 5, Радовиш – 4, Берово – 4, Прилеп – 3, Струмица – 3, Кичево – 3, Неготино – 3, Ресен – 3, Кратово – 2, Крушево – 2, Македонски Брод – 2, Кочани – 1, Свети Николе – 1 , Крива Паланка – 1, Демир Хисар – 1.  

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје – 358, Охрид – 46, Струга – 13, Струмица – 11, Прилеп – 11, Кавадарци – 9, Куманово – 5, Велес – 5, Гостивар – 4, Битола – 3, Кичево – 2, Ресен – 2, Радовиш – 2, Пробиштип – 2, Крушево – 2, Штип – 1,  Дебар – 1, Демир Капија – 1,  Неготино – 1.

Починати се седум лица, двајца пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Направените 2.589 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-236, Биотек-188, Жан Митрев (Филип Втори)-102, Систина-210, лабораторија Лаор–262, МАНУ-126, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-67, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 821, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.
Во земјата, досега, се направени вкупно 454.608 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 40.324, активни 4.449• Куманово 5.193, активни 365• Тетово 5.103, активни 315• Прилеп 4.557, активни 165• Гостивар 3.620, активни 206• Штип 3.501, активни 128• Битола 3.229, активни 170• Велес 3.097, активни 269• Охрид 2.814, активни 367• Кавадарци 2.589, активни 327• Струмица 2.531, активни 258• Струга 2.211, активни 156• Кочани 1.722, активни 74• Кичево 1.718, активни 129• Свети Николе 1.079, активни 34• Гевгелија 994, активни 104• Неготино 965, активни 85• Дебар 761, активни 90• Ресен 738, активни 96• Крива Паланка 724, активни 45• Радовиш 707, активни 52• Делчево 618, активни 177• Берово 593, активни 43• Пробиштип 507, активни 38• Виница 489, активни 32• Валандово 325, активни 11• Македонски Брод 246, активни 13• Демир Хисар 244, активни 7• Богданци 224, активни 26• Кратово 224, активни 22• Крушево 207, активни 26• Демир Капија 207, активни 39• Македонска Каменица 190, активни 17• Пехчево 183, активни 13• Дојран 84, активни 6 случаи.

Сподели на:

Related Posts