РЕГИСТРИРАНИ 302 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 92193, ОЗДРАВЕНИ 444 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦA

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 165, Велес – 14, Куманово – 13, Охрид – 12,  Кавадарци – 12,    Тетово – 11,  Дебар – 8, Струмица – 6, Радовиш – 6, Делчево – 6,                    Гостивар – 6, Штип – 5, Прилеп – 5, Битола -5  , Демир Капија – 4, Струга -3, Свети Николе – 3 , Кочани – 3, Гевгелија – 3 , Неготино -2, Крива Паланка – 2, Кратово–2, Кичево -2 , Дојран–2 , Ресен–1, Берово-1.

Регистрирани се 444 оздравени пациенти од: Скопје – 219, Тетово – 37, Гостивар – 26, Куманово – 21, Струмица – 20 , Кавадарци – 16, Штип – 14,  Велес – 14, Неготино – 13, Прилеп – 10, Гевгелија – 8, Берово – 6, Битола – 5, Делчево – 5, Кочани – 4 , Крушево – 4, Свети Николе -3 , Македонска Каменица -3, Охрид -2 , Дебар -2 , Крива Паланка – 2, Виница – 2, Демир Капија -2, Струга -1, Кичево -1 , Радовиш -1 , Македонски Брод – 1, Богданци – 1 , Дојран – 1 .

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по еден од Струмица (67г), Струга (55г), Прилеп (61г), Охрид (85г) и Гостивар (51г). Девет  пациенти се починати во болнички услови, еден пациент е починат во Дом за стари лица во Скопје.

Направените 2024 теста се преку: ИЈЗ-339, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-195, Биотек-164, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина-202, лабораторија Лаор–146, МАНУ-101, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-42, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-25, Ремедика-14, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-609, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.
Во земјата, досега, се направени вкупно 452.019 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92193, бројката на оздравени пациенти е 80837, на починати е 2841, а бројот на активни случаи изнесува 8515. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40173, активни 4658• Куманово 5180, активни 357• Тетово 5076, активни 288• Прилеп 4554, активни 173• Гостивар 3614, активни 205• Штип 3496, активни 124• Битола 3220, активни 164• Велес 3083, активни 260• Охрид 2798, активни 399• Кавадарци 2572, активни 319• Струмица 2528, активни 266• Струга 2202, активни 161• Кочани 1721, активни 73• Кичево 1715, активни 128• Свети Николе 1078, активни 33• Гевгелија 986, активни 96• Неготино 962, активни 83• Дебар 761, активни 91• Ресен 761, активни 95• Крива Паланка 723, активни 44• Радовиш 703, активни 50• Делчево 607, активни 166• Берово 589, активни 39• Пробиштип 507, активни 41• Виница 489, активни 32• Валандово 325, активни 11• Демир Хисар 243, активни 6• Македонски Брод 244, активни 11• Богданци 224, активни 26• Кратово 222, активни 20• Крушево 205, активни 26• Демир Капија 201, активни 34• Македонска Каменица 190, активни 17• Пехчево 183, активни 13• Дојран 84, активни 6 случаи.

Сподели на:

Related Posts